Ovaj tjedan su učenici 3.c razreda farmaceutskih tehničara na terenskoj nastavi posjetili Botanički vrt Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Razgledavali su biljne vrste hrvatske, ali i svjetske flore. Vrt se prostire na površini tek nešto većoj od 4 ha, a vodi posebnu brigu o ugroženim, zakonom strogo zaštićenim, endemičnim i rijetkim biljnim vrstama hrvatske flore. U Vrtu se nalaze i brojne vrste iz Europe i svijeta, udomljene i poklonjene biljne jedinke. Većina biljaka uzgaja se na biljno-geografskim vegetacijskim skupinama (kamenjarima), koji odražavaju reprezentacijsku kolekciju biljaka nekog područja (alpinum, alpska, krška, submediteranska kamenjara).  Vrt čuva bioraznolikost biljaka, čuva veliku količinu sjemena, te obnavlja i obogaćuje zbirke biljaka. Flora Hrvatske treća je u Europi po bogatsvu izraženom odnosom broja vrsta i ukupnog državnog teritorija. Razlog takvom bogatstvu leži u smještaju države na razmeđu kontinentalne i sredozemne klime, gdje je utjecaj ledenih doba bio relativno slab pa je mnogo biljnih vrsta ovdje zaostalo. Bogatstvu vrsta pridonosi i raznolikost reljefa.

 

Skip to content