Učenici 5. A razreda, 3. grupa, smjer medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege pod vodstvom mentorice Nedeljke Mužak održali su edukativno predavanje 18. 2. 2022. godine u Klubu umirovljenika u Karlovcu. Tema predavanja: Nasilje nad ženama. Cilj nam je bio osvijestiti članove Kluba o porastu nasilja u zajednici, posebno nasilju nad ženama. Nasilje nad ženama najzastupljeniji je oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava te predstavlja ozbiljan društveni problem čijem se rješavanju mora pristupati odlučno i sustavno. Ono ostavlja dugoročne tjelesne, mentalne i seksualne posljedice koje mogu biti razorne. Nasilje utječe i na opću dobrobit žena te otežava njihovo ravnopravno sudjelovanje u društvu. Žene mogu biti žrtve različitih oblika nasilja – tjelesnog, psihičkog, seksualnog, ekonomskog. Ukazali smo na zakonske okvire za prijavu nasilja. Zajedno sa članovima kluba diskutirali smo o aktivnostima koje se mogu provoditi u cilju prevencije nasilja. Na kraju su učenici demonstrirali nekoliko primjera samoobrane za žene. Učenici su oduševljeni suradnjom i kažu da puno nauče od ljudi punih različitih životnih i profesionalnih iskustava!

 

Skip to content